Diş Beyazlatmanın Avantajları

beyazlatma-805x426-1.jpg

Dişlerin renklerinin değişmesine sebep olan değişik faktörler bulunmaktadır. Bunların bir bölümü iç faktörler bir bölümü de dış faktörlerdir. Örnek olarak yaşlanma, içilen ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları içsel faktörlere girmektedir. Çay, kahve, neskafe gibi içecekler de dış faktörlere girmektedir.

 

Çeşitli sebeplerle rengi değişmiş ve sararmış olan dişlerin rengini kişiye özel birkaç ton açma avantajı sunar. Bunun için çok değişik ürünler piyasada bulunmaktadır. Piyasada satılan ve bilinçsizce satın alınan pek çok ürünün bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma etkinliği olduğu gibi yan etkileri de mevcut olduğu gibi diş beyazlatma adına bir avantajı da bulunmamaktadır. İki tip beyazlatma işlemi bulunmaktadır. Doktor tarafından diş kliniklerinde uygulanan ofis bleaching yöntemi ile hastanın evde kendi uygulayacağı home bleaching yöntemidir.

 

 Ofis Bleaching Yönteminin Avantajları

 

avantajBu beyazlatma yöntemi; diş kliniğinde ve genelde 40-50 dakika kadar süren bir işlemle diş hekimi tarafından yapılır. Dişlere beyazlatma jeli sürülür. Bir süre genelde 30 dakika beklenir. Sonra jel dişler üzerinden çıkarılır. Kimi durumda eğer dişler istenen tonda açılmamışsa işlem bir kez daha uygulanır. Bazı sistemler ışın ile çalışmaktadır. Sürülen diş beyazlatma amacıyla dişin üstüne beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır. Laser cihazı ile yapılan beyazlatmalar için değişik tipte maddeler mevcuttur. Bu sistem çok tercih edilen bir sistemdir, kolay ve kesin çözüme ulaşıldığından büyük avantaj sağlar.

 

 Home Bleaching Yönteminin Avantajları

 

avantajjBu yöntemde ağızdan ölçü alınarak beyazlatma yapılacak olan dişleri kaplayacak şeffaf bir kalıp hazırlanır. Hasta bu hazırlanan kalıbın içine diş hekimi tarafından verilen jelleri her gün belli saatlerde dişlerine sıkar. İlacın konsantrasyonu düşük olduğundan dolayı bir hafta ile 10 gün arasında işlem biter. Hasta kimi zaman diş etlerine ilacı taşırarak zararlara ve diş eti tahrişlerine sebep olabilir. Hastaların her zaman kurallara çok iyi uymaları gerekmektedir. Genelde klinikte diş hekimi tarafından uygulanan yöntemler tercih edilmektedir. Beyazlatma sonrasında nadir olarak sıcak soğuk hassasiyeti görülebilmektedir. Fakat bu durum birkaç gün içinde tamamen kaybolmaktadır. Bununla birlikte diş beyazlatma  kesinlikle diş minesi üstünde herhangi bir değişikliğe ve zarara yol açmaz.

 

 Beyazlatma İşlemi Sonrası Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

dikkat

 

Açılan ve beyazlayan rengin kalıcı olması ise özen istemektedir. Aşırı sigara, kahve, neskafe, çay ve asitli içecekleri tüketenler beyazlatma işleminden sonra bu alışkanlıklarından vazgeçmek istemelidirler. Yoksa kısa zaman içinde renk -20 geriye dönebilmektedir. Beyazlatma yaptıran hastalar 6 aylık aralıklarla kontrol edilmelidir. Yaklaşık bir sene sonra beyazlatma işleminin tekrarlanması gerekebilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.