İmplant

Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini hastaya tekrar kazandırmak amacıyla uygun çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış anti alerjen yapay diş kökleridir.

Hangi durumlarda İmplant uygulanabilir?

İmplantlar tek diş eksikliğinin olduğu bir durumda uygulanabileceği gibi, parsiyel (kısmi) ve total (tam) dişsiz bir kişiye de uygulanabilir

İmplant yaptırırken acı duyarmıyım?

Hekimin uygulayacağı uygun anestezi ile işlem esnasında hiçbir ağrı hissedilmez. İşlem sonrası basit bir diş çekiminden sonra oluşan ağrı benzeri bir ağrı olabilecekse de bu uygun bir ağrı kesici ile giderilir. Birkaç gün sonrasında da implantların ağızda varlığı neredeyse fark edilmeyecektir.

Herkese implant uygulanabilir mi?

Çene kemiğinde uygun kemik yüksekliği ve genişliği olan her hastaya implant rahatlıkla uygulanabilir. İmplant uygulanacak bölgede çeşitli nedenlerle yeterli kemik miktarı bulunmayan hastalara da uygulanacak çeşitli kemik greftlerini (tozu) takiben implant uygulanabilmektedir. İmplant cerrahisinde herhangi bir üst yaş sınırı olmayıp genel sağlık durumu iyi olan her kişiye yapılabilir.

Başarı oranı nedir ve ömrü ne kadardır?

Bugün implant cerrahisinde başarı oranı yüzde 90-98 düzeyindedir. Ama her vakanın kendi içerisinde değerlendirilmesi gereği unutulmamalıdır. Uygun koşullarda ağıza başarılı bir şekilde uygulanmış implantlar kişiye ömür boyu hizmet verebilecektir.

İmplant markası nekadar önemlidir?

İmplantlar teknojik ve bilimsel alt yapılarına göre farklılıklar göstermektedir. Kullanılacak implantın hastanın kemik yapısına en iyi bağlanma özelliğini gösterebilecek özellikte olması çok önemlidir.

Kendini ispatlamış ve uzun süreli klinik çalışmalara sahip implantların kullanılması  implant tedavisinin başarısını en üst seviyeye çıkaracaktır.

Kliniğimizde, uzun yıllardır Türkiye’de ve dünyada sıklıkla uygulanan ve uzun dönem klinik takipleri en başarılı implant sistemleri tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

 

İmplantı vücudun kabul etmemesi mümkünmüdür?

İmplantlar vücutta alerjik reaksiyon göstermeyen titanyum yapılardır.Doğru impant seçimi,uygun prosedürlerle uygulanmış cerrahi ve en önemlisi uygulama sonrası hastanın ideal ağız bakımı söz konusu olduğunda implantların vücut tarafından kabul edilmemesi mümkün değildir.

İmplant uygulamasında yaş sınırı varmıdır?

İmplantlar kemik gelişimini tamamlamış tüm bireylere uygulanabilir. Bu yaş genel olarak; erkeklerde 17-18,kadınlarda 16-17 yaştır.

İmplantlar,kişinin genel sağlık durumunda kontrol altına alınamamış herhangi bir hastalık olmadığı sürece,her yaşta bireye uygulanabilmektedir.

Sigara içen bireylere implant yapılabilir mi?

Sigara tüketimi implant tedavisi için bir engel teşkil etmemektedir. Günümüzde sigara içen bireylere implantlar uygulanabilmekte ve başarı sağlanmaktadır. Günlük sigara tüketimi bu noktada önemli rol oynamaktadır.1 paketin üzerinde sigara içenler özellikle implant tedavisi süresinde günlük sigara tüketimini azaltmalı sonrasında ise ağız hijyen bakım kurallarına itina ile uymalıdır.

Diş çekimi sonrası hemen implant uygulaması:

Gelişen teknoloji ve implant sistemlerinin gelişimi ile artık uygun durumlarda (iltihabik tablonun olmadığı durumlar) implantlar diş çekim işleminin hemen sonrasında, aynı seansta, çekilen diş yuvasına yerleştirilebilmektedir. Aynı seansta implant yapılamadığı durumlarda 3-4 ay sonrası,yeni kemik oluşumunu takiben implant uygulaması yapılabilmektedir.

 

Kemik yetersizliğinde implant uygulamaları:

Erken dönem diş kayıpları, ilerleyen yaş vb. sebeplerle kemik dokusunun implant için yetersiz olduğu durumlarda kemik tozları ile mevcut kemik dokusunda artış sağlanıp implant uygulamak mümkündür. Kemik tozu kullanımı implant tedavisinde artı maliyetler oluşturabilmekte ve bazı durumlarda tedavi bitiş süresini uzatabilmektedir.

Sinüs lifting operasyonu nedir?

Üst çene arka bölge dişleri kaybedildiğinde, bu bölgenin üstünde yer alan sinüsler hava basıncının etkisiyle genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine yol açarlar. Kaybedilen dişlerin yerine implant uygulayabilmek için belli miktarda kemik hacmine ihtiyaç vardır. Azalan kemik miktarını arttırmak amacıyla sinüs tabanının cerrahi olarak yükseltilmesi işlemine sinüs lifting adı verilir.

Dikişsiz implant tedavisi nedir?

Punch adı verdiğimiz özel aletlerle açık operasyona gerek kalmadan dişeti dokunuzdan 3-4 mm çapında açılan alanlardan çene kemiğine ulaşılıp implantlarınızın yerleştirilme yöntemidir. Operasyon öncesinde ağzınızdan alınan ölçüye göre hazırlanan rehber plaklar yardımı ile yapılır. Her implant vakası bu yöntem için uygun olmayabilir ve dikişli cerrahiyle implantların yerleştirilmesi gerekebilir.

İMPLANT TEDAVİ AŞAMALARI

Ağız içi muayene ve röntgen değerlendirmesi:

İlk muayenede hekiminiz ağız içi dokuları değerlendirir ve kapsamlı sağlık hikayenizi sorgular ve uygun şartlar söz konusu ise sizi kemik ölçümü için röntgene yönlendirecektir. Bu röntgen değerlendirmesi ile size uygun olan implant markası ve kullanılacak implantın özelliklerine karar verilir.

Cerrahi aşama:

Ağız içi ve röntgen değerlendirilmesini takiben implant operasyonu için hasta ile uygun gün belirlenir. Operasyon günü hastanın genel sağlık durumunun iyi olması ve tok karnına olması yeterlidir.İmplantlarlokal anestezi altında 1 tanesi 15-20 dakika sürecek şekilde basit ve hızlı bir yöntem ile planlanan bölgelere uygulanır. Yöntem olarak dikişli yada dikişsiz yöntem kullanılır. Bu seçim, vakanın durumuna göre operasyon öncesinde hasta ile hekim arasında kararlaştırılmıştır.İmplant işlemi esnasında lokal anestezi sayesinde hasta hiçbir şey hissetmez. Lokal anestezinin etkisi,operasyondan 1 saat sonrasına kadar devam eder.İmplant operasyonun tamamlanmasını takiben hasta kendisine daha önceden hekim tarafından reçete edilen ilaçlarını alır ve ağrı kontrolü bu sayede kesintisiz olarak sürdürülür ve hastanın ağrı hissetmesi engellenir.İmplant operasyonun yapıldığı tarihten 10-15 gün sonrasında hasta kontrol amaçlı tekrar kliniğe davet edilir.

İmplantüstü protez aşaması:

İmplant operasyonu sonrası eğer immediat(erken) yükleme yapılmamış ise hasta 2-5 ay sonrası implantüstü protezinin yapılması amacıyla tekrar kliniğe davet edilir. Bu süre kullanılan implant markasının yüzey özelliklerine ve hastanın  kemik yapısına göre değişiklik gösterir. Genel olarak alt çene için 2-3 ay osteointegrasyon (implantın kemik ile kaynaması) süresi beklenirken üst çeneye uygulanan implantlar  için bu süre 3-4 ay aralığındadır.

İmplantüstü protez aşamaları nelerdir:

1.seans: implantların röntgen ile kaynama seviyelerinin kontrolü ve iyileşme başlıklarının implantların üzerine takılması

2.seans: implantüstü ölçü alınması

3.seans: implantüstü metal-zircon  prova

4.seans:implantüstü porselen prova

5.seans: implantüstü bitim

İmplant tedavisinin avantajları

  • Eksik dişlerin yarattığı Estetik ve fonksiyon eksiklikleri tekrar kazanılır
  • Dişsiz kalan bölgedeki ilerleyen kemik kaybı, tekrar kazandırılan fonksiyon ile önlenmiş olur
  • Tutuculuk ve stabilitediğer seçeneklere nazaran en üst düzeydedir
  • Tekrar kazanılan çiğneme kabiliyeti sayesinde kişinin diğer sindirim sistemi organlarında (mide, bağırsak vs.) oluşacak muhtemel problemlerin önüne geçilir.
  • Kişi kendine her açıdan daha güvenli hale gelir.
  • Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Hareketli protez kullanmak zorunda olan hastalara sunduğu sabit protez imkanları ile onlara üstün bir çiğneme kabiliyeti ve özgüven kazandırır.

İMPLANT FİYATLARI DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR Mİ

İmplant fiyatları dünyada ve ülkemizde farklılık göstermektedir.

İMPLANT MARKALARININ İMPLANT FİYATINA ETKİSİ

Gelişen dental sektörle beraber ülkemizde de birçok implant firması faaliyet göstermeye başlamıştır.

Hastalarımızın bu gelişimi takip etme imkanı bulunmamaktadır.Burda sorumluluk implantı hastalarına uygulayan doktorlardadır.

Hekimler dünyada kabul görmüş, implant sektöründeki gelişmelere yön veren DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ onaylı standartları ve teknolojisi belgelenmiş, implant alanında bilimsel çalışmalara ve AR-GE ye aralıksız devam eden firmalarla çalışmalıdırlar.

Unutulmamalı ki doğru ve başarılı bir tedavi ;bilgi birikim, tecrübe ve uygun kaliteli malzemeyle mümkündür.

İMPLANT FİYATLARINA HEKİMİN DENEYİM VE BİLGİSİNİN ETKİSİ.

İmplant fiyatları her klinikte aynı olmayabilir. Bunda implant uygulayan hekimin uyguladığı tedavideki deneyimi ve bilgisi önemlidir. Her geçen gün implant uygulayan hekim sayısı artmaktadır. Hekimler implant alanındaki gelişmeleri sürekli takip etmek zorundadırlar ancak bu şekilde mesleki başarı ve hasta memnuniyeti sağlanabilmektedir. İmplant bilimindeki gelişmeleri yurt içi ve yurt dışındaki bir çok kurs seminer ve kongreyle öğrenmek bu gelişmeleri uygulayabilmek için atılacak en önemli adımdır.

İMPLANT FİYATLARINA , KULLANILAN TEKNİK VE MALZEMELERİN ETKİSİ.

İmplant operasyonlarından önce yapılan röntgen ve tomogrofi analizlerinde bazen yeterli kemik ve yumuşak doku bulunmamaktadır. İmplantın ömrünü belirleyen en önemli etken ağızdaki diş eti ve kemik miktarı ve kalitesidir.

Bu nedenle impant operasyonlarıyla beraber bazı ek cerrahi işlemler yapılarak hastalarımıza yeniden kemik ve diş eti oluşturmaktayız.

Bu işlemler yapılırken de özel teknikler ve özel malzemeler kullanılmaktadır.

Bu teknık ve malzemelerin kullanımı implant maliyetini bir miktar arttırmakta ve implant fiyatlarını etkilemektedir.


Doktorlarımızla Tanışın

Vizyonunu meslek etiği çerçevesinde en son teknoloji ve yenilikleri takip ederek steril ve huzurlu bir çalışma ortamında hastalarının maksimum konforunu ön planda tutarak oluşturmuş bir klinik olan DENTİSTİKLAL, 2011 Aralık ayında Dt. Çağdaş Yakın ve Dt. Mehmet Yiğit tarafından uzun süreli bir projenin sonucu olarak Ataköy’de kuruldu.012345678900123456789001234567890%

Başarılı Operasyon01234567890012345678900123456789001234567890+

Mutlu Hasta0123456789001234567890+

Yıllık DeneyimHakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.