Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti diş hekimliğinin çocuklarla ilgilenen dalıdır. Çocuk diş hekimliğinin amacı; meydana gelmiş sorunları önlemek ve koruyucu tedaviler uygulamaktır.

Çocuklarda Sık Yaşanan Diş Problemleri:

 • Çürük
 • Darbeye bağlı diş travmaları
 • Ağızda çıkmayan dişler
 • Anormal diş renklenmeleri ve şekil bozuklukları
 • Çapraşıklıklar, aralanmalar
 • Erken diş kayıpları

Pedodonti tedavileri:

 • Süt dişi dolguları
 • Süt dişi kanal tedavileri
 • Fissür sealant uygulamaları
 • Flor uygulaması
 • Yer tutucular
 • Ağız hijyeni eğitimi
 • Beslenme alışkanlıklarının kazandırılması

Flor uygulamasının önemi:

Florid diş yapısında bulunması gereken,dişe dayanıklılık ve direnç kazandırmada önemli bir bileşiktir. Bu bileşik diş yapısında her kişide belirli oranda bulunur. Ancak çocuklarda beslenmeye bağlı olarak çoğu zaman eksiktir. Yetişkinler bu diş macunu vs ürünlerden kolayca florid alabilmekte iken, çocuklar fırçalama alışkanlıklarına erken dönemde fazla sahip olmadıklarından bu bileşikten yoksun kalırlar. Bu sebeplerden dolayı hekimleri uyguladığı topikal florid tedavisi çok önemlidir. Çocuklar 6 ayda bir düzenli olarak hekim kontrolünde bulundurulmalıdır.

Fissur sealent (fissür örtücü):

Dişlerin çiğneme yüzeyleri genellikle girintili çıkıntılıdır. Bu durum besin artıklarının bu bölgelerde kolayca    birikmesine ve çürüklerin hızla oluşmasına neden olur. bunu engellemek amacıyla çocuklarda dişlerin çiğneme yüzeylerine akışkan, özel bir malzeme ile diş üzerinde hiçbir müdahale yapmadan uygulanan koruyucu özellikle dolgulara fissür sealent denir.

Yer tutucular:

Çeşitli nedenlerle erken dönemde kaybedilen süt dişlerinin yerlerini alacak daimi dişlerin sürme zamanlarına kadar mevcut alanı korumak amaçlı yapılan sabit veya takıp çıkartılabilen basit ortodontik apereylerdir. Bu müdahale ne kadar basit olsa da etkileri, daha sonradan oluşacak ortodontik problemleri (çapraşıklık, aralanma,yer darlığı, konuşma bozukluğu ,estetik bozukluk vs) önlemek adına çok önemlidir.

Süt dişleri tedavi edilmeli midir?

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişlerinin beslenmede büyük önemi vardır. Çürük dişleri olan veya süt dişleri çekilmiş olan çocuklar rahat yemek yiyemedikleri için gelişimleri de olumsuz etkilenmektedir. Dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması f,v,s,z,t harflerinin bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu yanlış telaffuz edilmesine neden olacaktır.

Bebeğin ilk 6 aylık ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Bebekler ortalama 6 aylıkken ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artış, diş etlerinde tümsekleşme ve kaşınma, huzursuzluk, uykusuzluk, ateş ve ishal gözlenebilir.
Bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için kalın kesilmiş, havuç, salatalık gibi soğutulmuş sebzeler, yine buzdolabında soğutulmuş diş kaşıyıcıları bebeğe verilebilir.

Bebeğin 6 ay- 12 ay ağız bakımı neleri kapsar?

Dişler sürmeye başlamıştır.. Bu dönemde ağız temizliği yapılmadığı takdirde çürük oluşumuna sebep olan bakteriler bebeğin ağzında yer edinerek dişler çıktıktan sonra çürük gelişimine yol açacağı için bebeğin ağız temizliğine önem verilmelidir.Beslenmelerden sonra ve uyutmadan önce bebeğin ağız içi gazlı bezle silinmeli, dişleri yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla diş macunu kullanılmadan hafifçe fırçalanmalıdır.  Yalancı emzik kesinlikle şekere, bala vb. batırılmamalıdır. Gece son beslenmede biberonla verilen mamaya ve süte şeker eklenmemelidir.

Bebeğin 12 ay- 24 ay ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Bebekler 12 aydan itibaren artık pedodontiste görülmeye başlanmalıdır. Bebeğinizin belirgin herhangi bir şikayeti olmasa bile, bu dönemde bir pedodontiste muayene olarak -gerekiyorsa- hem flor uygulatabilir hem de diş sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Üstelik bebeğiniz ilk kez diş hekimiyle erken yaşta karşılaşacağı için, ileride oluşabilecek olası diş hekimi korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuk eğer ağzını çalkalayabiliyorsa çocuğun dişlerini yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Süt dişleri sürmesini tamamlamak üzere olduğu için çocuğun ağız bakımına lütfen gerekli önemi verin.


Doktorlarımızla Tanışın

Vizyonunu meslek etiği çerçevesinde en son teknoloji ve yenilikleri takip ederek steril ve huzurlu bir çalışma ortamında hastalarının maksimum konforunu ön planda tutarak oluşturmuş bir klinik olan DENTİSTİKLAL, 2011 Aralık ayında Dt. Çağdaş Yakın ve Dt. Mehmet Yiğit tarafından uzun süreli bir projenin sonucu olarak Ataköy’de kuruldu.012345678900123456789001234567890%

Başarılı Operasyon01234567890012345678900123456789001234567890+

Mutlu Hasta0123456789001234567890+

Yıllık DeneyimHakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.