Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı

Kişiler dişlerindeki renk sekil ve pozisyon bozukluklarından kaynaklı çoğu zaman gülme konusunda çok istekli olmayabilirler. Sizde etrafınızda gülerken ağzını eliyle gizleyen birçok kişi görmüşsünüzdür.

Gülüş tasarımı hastalarımızın istedikleri gülüşe sahip olmaları için modern ve teknolojik diş hekimliği tekniklerini, estetik, vücutla uyumlu, doğal dişi taklit edebilen malzemelerle birleştirerek yeni, kalıcı kişiye uygun ve sağlıklı bir gülüş oluşturmaktır.

Mock-Up Tekniği ile Gülüşünüzü Önceden Görün

Hastalarımız bize başvurduklarında gülüş tasarımına başlanmadan önce kişinin tedavi kaydını oluşturmak için dental fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflarda problem oluşturan unsurlar (diş -diş eti-dudak) belirlenir. Sonrasında hastamızdan Mockup için çene ölçüleri elde edilir. Bu ölçüler bilgisayar ortamında gülüş tasarımı için analiz edilerek laboratuvarda kişiye özel olarak, özel bir malzeme ile gülüş şablonu yapılır. Hazırlanan bu şablon hastamızın dişlerine hiçbir müdahale edilmeden basit bir şekilde uygulanır. Böylelikle hastamız tedavi sonrasındaki gülüşünü o anda görme imkanı bulur.

Pembe Estetik (Diş eti Estetiği) Nedir?

Güldüğümüzde karşıdan görünen sadece dişlerimiz değildir. Dişlerimizle beraber çoğu kişide diş etleri de görünmektedir. Bu görünüşün belli bir oran içerisinde olması gerekir. Diş etlerinin başladıkları ve dişi takip ettikleri çizgi mümkün olduğunca belli bir yol takip etmelidir.
Gülüş tasarımı öncesinde kişilerden alınan fotoğraflar, bu uyumun kişinin isteğine göre belirlenmesini sağlamamıza fazlasıyla yardımcı olur.
Eğer diş etinin şekli ve seviyesi ile ilgili bir düzensizlik varsa diş etleri hafif bir uyuşturma işlemiyle lazer kullanılarak olması gereken istenilen seviye getirilerek düzeltilir.
Bu işlemden sonra diş etlerinin iyileşmesi için 2 hafta kadar beklenir ve estetik porselenlerin yapılmasına başlanır.

Hastalarımızın Merak Ettiği Bazı Sorular

 • Gülüş tasarımına başlamadan önce yeni gülüşümü görebilir miyim?
 • Tedavi sırasında dişlerim üzerine müdahale olacak mı?
 • İşlem sırasında ağrı duyar mıyım?
 • Gülüş tasarımım yapılırken dişsiz kalır mıyım?
 • Hangi malzemeler kullanılır?
 • Dişlerimin rengi nasıl belirlenecek?
 • Diş etlerime gülüş tasarımından önce bir şey yapılacak mı?
 • Ne sürede tamamlanır?
Gülüş tasarımına başlamadan önce yeni gülüşümü görebilir miyim?

Hastaların en çok merak ettiği nokta tabi ki de gülüş tasarımı sonunda dişlerinin nasıl görüneceği ve sonuçtan memnun kalıp kalmayacağıdır. Beklenmedik bir görüntü renk veya hoşlarına gitmeyen bir durum ortaya çıkar mı diye tereddütte kalıyorlar. Bu noktada çok özel bir teknik olan kişiye özel olarak hazırlanan Mock Up devreye giriyor.

Tedavi sırasında dişlerim üzerine müdahale olacak mı?

Gülüş tasarımı, tedavi başından sonuna kadar tamamen bir plan ve program içerisinde devam etmektedir. Bu plan içerisinde yüksek teknolojideki bilgisayarlar ve MOCK UP tekniği ön plana çıkmaktadır.
Her vakayı kendi içerisinde değerlendirmek gerekir bu nedenle bazı kişilerde dişlere hiçbir müdahale yapmak gerekmezken bazı vakalarda dişlerimizin 0,1- 0,5mm aşındırılmaları gerekebilir. Bu gereksinimi yaptığımız, ölçümler, analizler ve MOCK UP tekniğiyle belirlemekteyiz.

İşlem sırasında ağrı duyar mıyım?

Gülüş tasarımının hiç bir evresinde ağrı veya acı hissetmezsiniz. Planlanan bütün işlemler lokal anestezi gerektirmeden yapılabileceği gibi gerekli görülen noktalarda hafif lokal anesteziler kullanılabilir.

Gülüş tasarımım yapılırken dişsiz kalır mıyım?

Gülüş tasarımının başlangıcından sonuna kadar her anında, dişlerinizin üzerinde günlük hayatinizi rahat bir şekilde geçirebilmeniz ve estetik bir problem yaşamamanız adına geçici dişler hazırlanmaktadır.

Hangi malzemeler kullanılır?

Günümüzde gülüş tasarımı uygulamalarında artık geleneksel metal içeren porselen kaplamalar yerine artık çok daha estetik doğal diş özelliklerini mükemmel şekilde taklit edebilen metalsiz porselen materyaller kullanılmaktadır.
Bunlar;

 • Zirkonyum Kaplamalar
 • Yaprak Porselenler (laminalar)
 • Cam Seramik – Empress Kaplamalar

(Materyaller hakkında daha fazla bilgi için web sitemizdeki estetik diş hekimliği bölümünü inceleyiniz)
Kullanılan bu malzemeler ışık geçirgenliği anlamında, doğal dişe en yakın malzemelerdir.
Diş etiyle bu kaplamalar arasında mükemmel ve çok sağlıklı bir uyum vardır. Böylelikle geleneksel metal destekli kaplamalarda diş etinde oluşan koyu siyah bant şeklindeki kararma bu kaplamalarda kesinlikle olmaz.

Dişlerimin rengi nasıl belirlenecek?

Diş renginin belirlenmesinde eğer gülüş hattının tamamına müdahale edeceksek tedavi sırasında renk skalasında sizin ten renginize ve yüzünüze uygun istediğiniz bir renk seçilebilir. Bu renk fotoğraflar üzerinde bilgisayar ortamında değerlendirildikten sonra porselen prova aşamasında sizin onayınıza sunulur. Prova seanslarında tedavi suresince renk üzerinde değişiklik yapılabilir. Böylelikle gülüş tasarımında kendi diş renginizi kendiniz belirlersiniz.

Diş etlerime gülüş tasarımından önce bir şey yapılacak mı?

Bazı durumlarda gülüş tasarımını sadece dişlere müdahale ederek yapmak yeterli olmayabilir. Her estetik uygulamadan önce kesinlikle diş taşı temizliğinin yapılması ve diş eti sağlığının optimum seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde estetik ve sağlıklı bir gülüş elde edilebilir.
Tedavinin başarısında diş estetiği (beyaz estetik) kadar dişeti estetiği (pembe estetik) de önemlidir.

Ne sürede tamamlanır?

Gülüş tasarımı süreci 7-10 gün arasında 2-4 prova seansıyla tamamlanabileceği gibi bazı vakalar 2-3 gün içerisinde de bitirilebilmektedir. Ancak dişlerde ve dişetlerinde yapılacak diğer işlemler doğrultusunda bu süre hastanın bilgisi doğrultusunda uzayabilir.


Doktorlarımızla Tanışın

Vizyonunu meslek etiği çerçevesinde en son teknoloji ve yenilikleri takip ederek steril ve huzurlu bir çalışma ortamında hastalarının maksimum konforunu ön planda tutarak oluşturmuş bir klinik olan DENTİSTİKLAL, 2011 Aralık ayında Dt. Çağdaş Yakın ve Dt. Mehmet Yiğit tarafından uzun süreli bir projenin sonucu olarak Ataköy’de kuruldu.012345678900123456789001234567890%

Başarılı Operasyon01234567890012345678900123456789001234567890+

Mutlu Hasta0123456789001234567890+

Yıllık DeneyimHakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.