İmplant

Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini hastaya tekrar kazandırmak amacıyla uygun çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış anti alerjen yapay diş kökleridir.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Düzgün diş ve çeneler iyi bir yüz estetiğinin ve güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Aynı zamanda;

 • Kişinin etkin şekilde ısırıp çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır
 • Diş eti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve dişetlerine katkıda bulunmaktadır.
 • Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilen bir tedavi şeklidir.

Ortodontik tedavi sabit ve hareketli tedavi olarak iki çeşit olup vakaya göre tek tek veya kombine uygulanabilir.

Sabit Ortodontik Tedavi:

Diş üzerine yapıştırılan braketler yardımıyla yapılan tedavidir. Braketler metal veya porselen olabilir. Porselen braketlerin, dışarıdan daha az görüldüğü için estetik üstünlükleri vardır.

Hareketli Ortodontik Tedavi:

Hastanın kendisinin takıp çıkarabileceği apareylerin kullanıldığı tedavi şeklidir. Daha çok 6-12 yaş grubu çocuklarda kullanılır. Daha basit vakalarda bazen de ileri bir vakanın ön hazırlık aşamasında yardımcı aparey olarak kullanılabilir.

Ortodontik problemlerin sebepleri nelerdir?

 • Yatış şekli
 • Yalancı emzik
 • Parmak emme
 • Ağızdan nefes Alma
 • Beslenme bozuklukları
 • Genetik olarak yatkınlık
 • Süt dişlerinin erken kaybı
 • Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar
 • Diş eti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri
 • Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
 • 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler
 • Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

Braket çeşitleri nelerdir?

Braketlerin (halk arasında tel takılması olarak isimlendirilmektedir) metal ve porselen olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Sabit apareyler hasta ağzına özel yapıştırıcılarla yapıştırılmakta ve tedavi sonunda ortodontistiniz tarafından çıkarılmaktadır. Son zamanlarda özellikle erişkinler dişlerin arka tarafına takılan `lingual braketleri` tercih etmektedirler.

Tedavi süresi ne kadardır?

Ortodonti tedavisinin süresi yapılacak uygulamaya, hastanın durumuna, yaşına, problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. 1-2 aydan-2,5 yıla kadar devam eden bir süreç olur; ortalama çoğu hastada tedavinin 1-2 yıl sürdüğü gözlemlenmiştir.

Tedavi sırasında ağrı veya hassasiyet olacak mı?

Tellerin takıldığı ilk günler yanakların ve dudakların iç yüzeylerinde hafif tahriş ve dişlerde çiğneme sırasında ağrı olabilir. Şikayetlerinizin derecesi ne olursa olsun en fazla bir hafta içerisinde ağzınızda tel olduğunu hissetmeyeceksiniz.

Ortodontik apareyler dişe zararlı mıdır?

Ortodontik apareyler dişlere zarar vermez. Ancak tedavi sırasındaki ve sonrasındaki bakım iyi yapılmaz ise dişler zarar görebilir. Dişe zarar veren aletlerin kendisi değil; iyi temizlik yapılmaması, tellerin arasına kaçan yiyecekler ile şekerli yiyecekler kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Bu sebepler dişlerin ve tellerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.


Doktorlarımızla Tanışın

Vizyonunu meslek etiği çerçevesinde en son teknoloji ve yenilikleri takip ederek steril ve huzurlu bir çalışma ortamında hastalarının maksimum konforunu ön planda tutarak oluşturmuş bir klinik olan DENTİSTİKLAL, 2011 Aralık ayında Dt. Çağdaş Yakın ve Dt. Mehmet Yiğit tarafından uzun süreli bir projenin sonucu olarak Ataköy’de kuruldu.012345678900123456789001234567890%

Başarılı Operasyon01234567890012345678900123456789001234567890+

Mutlu Hasta0123456789001234567890+

Yıllık DeneyimHakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.