Estetik Diş Hekimliği

Zirkonyum

Estetik diş hekimliğinde zirkonyum destekli porselenler, metal destekli porselenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni nesil diş kaplamalarıdır.

ZİRKONYUM NEDİR?

Estetik diş hekimliğinde zirkonyum destekli porselenler, metal destekli porselenlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen yeni nesil diş kaplamalarıdır.

Zirkonyum kaplamalar zirkonyum dioksitten hazırlanan beyaz blokların kesilmesiyle elde edilirler.

Eski kuşak metallerin dezavantajlarını ortadan kaldıran zirkonyum destekli porselenler hastaların estetik beklentilerini karşılarlar.

Zirkonyum dişhekimliğinde metal-free metal içermeyen kaplamalar anlamında milat sayılır.

ZİRKONYUMUN ESTETİK AÇIDAN NE GİBİ BIR AVANTAJI VARDIR?

Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR HANGİ DURUMLARDA UYGULANABİLIR?

Diş hekimliğinde sabit protez (tek kaplama, köprü) gereken hemen her vakada uygulanabilir. Bazı ters ve çok yüksek kuvvetlerin geldiği arka gruptaki uzun köprülerde, metal altyapılı kaplama zirkon göre tercih edilebilir.

ZİRKONYUM DİŞLERiN DİŞETiYLE UYUMU NASILDIR?

Dokuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde morumsu renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Yanlış fırçalama gibi sebeplerden diş eti çekilecek olursa estetik olarak kötü bir görüntü yaratmaz.

ZİRKONYUM METAL ALERJİSİ OLAN KİŞİLERDE UYGULANABİLİR Mİ?

Zirkonyum kaplamalar metal içermedikleri için metal alerjisi olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR KOLAY KIRILIR MI?

Tam aksine zirkonyum kaplamaların kırılma direnci doğadaki birçok maddeden daha yüksektir. Zirkonyum dişhekimliği dışında sağlamlığı nedeniyle uzay teknolojisi ve sanayinin birçok bölümünde kullanılmaktadır.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIN TEDAVI SÜRESI NE KADARDIR?

Zirkonyum kaplamalarda da normal kaplamalarda olduğu gibi renk sekil ve fonksiyonu kontrol ettiğimiz prova seansları vardır. Dişetleriyle veya kaplamanın altındaki dişlerle ilgili herhangi ek bir tedavi gereksinimi yok ise 3-4 seans ve 7-10 gün içerisinde tedaviler sonuçlanmaktadır.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR İÇİN DİŞLERİMDEN NE KADAR AŞIMDIRMA YAPILIR?

Zirkonyum porselenler için metal destekli klasik porselenlerden az bir aşındırma yapılmaktadır. Zirkonyum porselenler dişlerin bütün yüzeyini kaplamalıdırlar. Bu nedenle dişler üzerinden 2-3 mm lik bir aşındırma yeterli olacaktır.

ZİRKONYUM TEDAVİSİ SÜRESİNCE DİŞSİZ KALACAK MIYIM?

Zirkonyum kaplamalar ağıza simante edilinceye kadar günlük hayatınızdaki konforu kaybetmemeniz için geçici dişler yapılır. Böylelikle hastalar tedavi suresince diş eksikliği yasamazlar.

NEDEN ZİRKONYUMU TERCİH EDEYİM?

  • Zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliği açısından doğal diş yapısına çok benzer estetik oluştururlar.Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır.

  • Metal destekli porselenlerde diş eti hizasında oluşan koyu renk(metal yansıması), zirkonyum kaplamalarda oluşmaz. Çok daha estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

  • Zirkonyum beyaz renkte bir metal olduğundan, yapılan kaplama çok daha ince ve hafif işlenebilir.

  • Zirkonyum biouyumluluğu yüksek bir malzeme olup, vücutta alerjik bir reaksiyona neden olmaz.

  • Zirkonyum kaplamanın diş eti ile olan mükemmel uyumu diş eti ve kaplama üzerinde bakteri barınmasını engeller ve hijyen problemlerinin ortaya çıkmamasını sağlar.

  • Zirkonyum kaplamalar ölçü aldıktan sonra tamamen bilgisayar ortamında el değmeden özel cihazlarla hazırlanır. Hata payı sıfıra yakındır.

  • Zirkonyum ısıyı çok az ilettiği ve ısıya karşı dayanıklı bir madde olduğu için, zirkonyum kaplamalarda yapıştırma sonrası hassasiyet problemleri olmaz ve hasta protezine çabuk alışır.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR, GELENEKSEL  KAPLAMALAR GİBİ Mİ HAZIRLANIR?

Zirkonyum porselenler hazırlanırken. Hasta ağzından alınan ölçü, laboratuarda yüksek çözünürlüklü tarayıcılarla modelize edilir.

Elde edilen bu ölçüye ait detaylar, ileri teknoloji bilgisayarlara yüklenir böylelikle ağız içi durum hatasız bir şekilde kayıt altına alınmış olur.

Ve bu ölçü kaydına göre zirkonyum bloklar CAD/CAM dediğimiz özel makinelerde hastanın dişine göre el değmeden işlenirler.

İşlenen zirkonyum kaplamalar son kontroller yapıldıktan sonra kliniğe ulaşır.

Hasta ağzında hekim tarafından yapılan kontrollerden sonra yapıştırılır.

BÜTÜN ZİRKONYUMLAR AYNI KALİTEDE MİDİR?

Zirkonyumlar dünyada sadece diş hekimliğinde değil, aynı zamanda sanayinin birçok farklı alanında da kullanılmaktadır.Diş hekimliğinde kullanılacak zirkonyum bloklar kesinlikle DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ tarafından onaylanmış olmalıdır.

Diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum bloklar dünyada dental sektörde lider büyük şirketler tarafından hazırlanmakta ve doktor ve laboratuarların kullanımına sunulmaktadır.

Hekimin ve laboratuarın doğru zirkonyum blokları kullanması hasta sağlığı açısından son derece önemlidir.


Doktorlarımızla Tanışın

Vizyonunu meslek etiği çerçevesinde en son teknoloji ve yenilikleri takip ederek steril ve huzurlu bir çalışma ortamında hastalarının maksimum konforunu ön planda tutarak oluşturmuş bir klinik olan DENTİSTİKLAL, 2011 Aralık ayında Dt. Çağdaş Yakın ve Dt. Mehmet Yiğit tarafından uzun süreli bir projenin sonucu olarak Ataköy’de kuruldu.012345678900123456789001234567890%

Başarılı Operasyon01234567890012345678900123456789001234567890+

Mutlu Hasta0123456789001234567890+

Yıllık DeneyimHakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.