Doğru Diş Fırçalama ve Diş Tellerinden En Üst Düzeyde Fayda Sağlanması

dogru-dis-fircalama.png

Ortodontik tedavi gördüğünüz sürede yaklaşık olarak ayda bir defa ortodontistinizi görmeniz gerekir. Bu ziyaretlerde diş tellerinizin ve diğer uygulamaların durumu kontrol edilecek, istenen etkiyi yaratmak için dişlere düzenli baskıyı sağladıklarından emin olunacaktır.

Düzenli ziyaretler potansiyel problemlerin tespit edilmesi açısından da önemlidir. Dişlerinizi temiz tutmakta zorlanıyorsanız, diş hekiminiz/ortodontistiniz diş teli takılı dişlerinizi fırçalamanın ve diş ipiyle temizlemenin doğru tekniğini gösterecektir. Pek çok diş hekimi / ortodontist diş teli kullanıyorsanız dişlerinizi her yemekten ya da atıştırmadan sonra fırçalamanızı önermektedir. Bazı diş hekimleri de diş fırçası ile ulaşılması zor yerlerde bakteri plağı birikimini kontrol altına almak için florürlü bir ağız çalkalama suyu kullanılmasını önermektedir.

Diş teli bulunan dişlerinizi fırçalarken braketlerde sıkışmış parçacıkları çıkarmak için iki aşamalı bir sistem – yukarıdan aşağıya fırçalama ve sonra aşağıdan yukarıya fırçalama – uygulayın. Braketlerin arasını temizlemek için özel olarak tasarlanmış fırçalardan kullanabilirsiniz. Diş ipi kullanırken, aparatlı diş ipi ya da bir ucu sertleştirilmiş diş iplerinden kullanın ve her bir diş arasından ana telin (kemer tel olarak adlandırılır) altından dikkatlice geçirin, daha sonra dişlerin arasını iple dikkatlice temizleyin; kemer tele baskı uygulamamaya dikkat edin.

Ortodontistiniz bahsetmemiş olabilse de, diş teli bulunan dişlerin temizlenmesi diş teli bulunmayan dişlere göre yaklaşık üç kat daha uzun sürecektir; planlamanızı buna göre yapın.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.