Diş Ağrısının Köküne İnin

dis-agrisi.jpg

Diş ağrısının diş eti hastalığından çenenin kasılmasına kadar çok farklı nedenleri vardır ancak diş kökü hassasiyeti de dişin ağrımasına neden olabilir.

Diş kökü dişin alttaki üçte ikilik kısmıdır ve genellikle çene kemiği içine gömülüdür. Ancak diş eti hastalığı oluştuğunda hastalığa neden olan bakteriler diş kökü etrafındaki kemiği de eritebilir. Erimiş kemik ile çekilmiş diş etleri bir araya geldiğinde diş kökünün daha büyük bir bölümü açığa çıkar. Sağlıklı diş etleri ve sağlıklı kemiğin sağladığı koruma olmadığında diş kökü genellikle sıcak ve soğuğa ve ekşi yiyeceklere karşı hassas hale gelir. Bazı durumlarda hassasiyet o kadar fazladır ki çok sıcak, soğuk ya da ekşi yiyeceklerden uzak durursunuz.

Kök çok fazla açığa çıkmamışsa hassas dişler için formüle edilmiş, florür ve diğer mineraller içeren özel bir diş macunu kullanmayı deneyin. Bu ekstra florür ve mineraller açığa çıkan diş kökünün güçlenmesine yardımcı olur ve daha az hassas olmasını sağlar.

Diş kökü hassasiyetini kontrol altına almanın ve diş eti hastalığını önlemenin en iyi yolu günde iki defa diş fırçalama ve günlük diş ipi kullanmadan oluşan bir ağız bakım programının düzenli olarak uygulanmasıdır. Diş etlerinin irite olmasından, dolayısıyla diş kökünün açığa çıkması ve hassasiyet riskinin artmasından kaçınmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.