İyi Beslenme ile Ağız Sağlığınızı Destekleyin

BeDengeli Beslenmesleyici gıdalardan oluşan çeşitli yiyecekler yemek ağız sağlığınız da dahil olmak üzere genel sağlığınız için iyidir. Belli vitaminlerin, özellikle kalsiyum ve C vitamininin, sağlıklı diş gelişimi açısından faydalı olduğu görülmüştür, bu nedenle bu vitaminler açısından zengin yiyecekleri diyetinize eklemeye dikkat edin. Kalsiyumun güçlü dişlerin gelişimine yardımcı olduğu görülmüştür; C vitamini ise sağlıklı diş etlerinin gelişimine ve korunmasına yardımcı olan kollajen sentezinde önemli bir rol oynayan güçlü bir antioksidandır.

Kalsiyum: Süt, yoğurt ve peynir dahil olmak üzere süt ürünleri iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Pek çok hekim yetişkinler için günlük 1200 mg ile 1500 mg arasında kalsiyum alınmasını önermektedir, dolayısıyla bir kalsiyum desteği kullanmayı düşünebilirsiniz; özellikle de süt ürünleri diyetinizin normal bir parçasını oluşturmuyorsa. Ayrıca şeker oranı düşük ya da şekersiz yoğurt çeşitlerine geçmeyi düşünebilirsiniz çünkü şeker (ve bakteriler) diş çürüğüne neden olabilir.

C vitamini: Orman meyveleri, portakal ve kavun kantalup dahil olmak üzere pek çok meyve ve sebze ve ayrıca brokoli ve ıspanak dahil olmak üzere yeşil sebzeler mükemmel birer C vitamini kaynağıdır.

Elbette ağız sağlığını korumak için doğru beslenmenin yanında günde iki defa diş fırçalama ve günlük olarak diş ipiyle temizlik yapmadan oluşan sürekli bir ağız sağlığı rutini uygulanması önemlidir. Ayrıca diş hekimine düzenli olarak gitmeniz ve diyetinizin ağız sağlığınızı nasıl etkileyeceği konusundaki sorularınızı kendisi ile paylaşmanız gereklidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.