Erken Müdahale Diş Eti İltihabını Azaltabilir

Diş eti iltihabı diş eti hastalığının en erken, en hafif aşamasıdır. Bu aşamada diş etleri kızarır, hafifçe şişer ve kolaylıkla kanar. Ancak pek çok kişi günlük hayatlarında çok az rahatsızlık duyar, bu nedenle bir diş hekimine başvurma gereği duymayabilir. Diş hekiminize düzenli olarak gidiyor olsanız bile diş etlerinizde kızarıklık, şişlik ya da kanama fark ederseniz, ağrı duymasanız bile, rutin kontrol dışı randevu alın. Erken müdahale enfeksiyon ciddileşmeden önce mücadele etmenin temelidir.

Ayrıca, genleriniz sizin aleyhinize işleyebilir. Araştırmalar insan nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unda diş eti hastalığı riskinin diğer sağlık faktörlerinden bağımsız olarak yüksek olduğunu göstermiştir. Diş eti iltihabına yapılacak en iyi erken müdahale profesyonel diş temizliğidir. Bundan sonra günde iki defa diş fırçalamak ve günlük olarak diş ipiyle temizlik yapmaktan oluşan sürekli bir ağız sağlığı rutini uygulamak size kalmıştır. Buna ek olarak, dental hijyenist ya da diş hekiminiz bakteri plağını kontrol altında tutmak için erken müdahalenin bir parçası olarak ağız çalkalama suyu kullanmanızı önerebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.