Kanal Tedavisi Diş Rengini Koyulaştırır Mı ?

kanal-tedavisi-2-805x503-1.jpg

Kanal Tedavisinin Amacı ve Uygulanması

Yoğun hasar görmüş ve iltihaba maruz kalmış dişlerde yapılan kanal tedavisi, dişin özü de denilen pulpa kısmının çıkarılması, temizlenmesi ve tekrar yerine doldurularak kapatılması işlemidir. Bu işlem sayesinde dişin kök kanalı kapatılmış olur. Bu tedavide hasar görmüş dişlerin çekilmeden de kurtarılabilmesi amaçlanmıştır.

Gerektiği takdirde birden fazla seansla gerçekleştirilen bu işlem sonucunda dişi canlı tutmaya yarayan pulpanın artık var olmaması dişi daha kırılgan ve hassas hale getirir.

 Kanal Tedavisinde Diş Renginin Koyulaşması

           Kanal tedavisi işleminin uygulandığı diş bir nevi mumyalanmış diştir. Dişin kendi canı olan pulpa yoktur. Dişin kökündeki sinirler alınır ve içine konulacak olan özel bir malzemeyle doldurulur. Diş bu işlemden sonra ölü bir diş olacağı için dişin rengi zaman içinde koyulaşır. Git gide koyulaşan dişin bir diğer sebebi ise tedavi sırasında kullanılan farklı malzemelerdir. Farklı malzemeler bir arada kullanıldığında kısa bir süre içinde dişte renklemeye sebebiyet verebilir. Dişte öncelikle koyu kahverengi bir renklenme olur. Daha sonra bu renk siyaha dönen bir renk halini alır.

 Koyulaşan Diş Renginin Beyazlatılma İşlemi

Dişin renginin koyulaşmasını önlemek ve engellemek bu tedaviden sonra mümkün değildir. Ancak yapılacak olan bazı işlemlerle bu durumu geciktirmek mümkündür. Profesyonelce yapılacak bir tedaviden sonra renklenme uzun yıllar boyunca görülmez. Ancak koyulaşmanın görüldüğü durumlarda yapılacak olan işlemlerden birisi dişin içinin özel bir maddeyle beyazlatılmasıdır. Kanal tedavisi işleminin uygulandığı dişin gerekli olan bir kısmı boşaltılır ve oraya diş beyazlatmak için özel bir malzeme doldurulur. Yapılan bu işlemin kullanım süresi yaklaşık iki yıldır.

Sürekli bir sonuç alınmak istenirse 2 yıla bir tekrarlanması gerekmektedir. Bazı durumlarda dişin tamamen siyah renkle kaplı olduğu görülür. Bu durumlarda dişin içinin özel bir maddeyle doldurulması değil, tamamen kaplanması daha verimli bir sonuç verir. Ancak diş beyazlatma işleminde dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Bu da tedavinin uygulandığı dişlerin sinirlerinin alındığı için artık cansız olmaları ve diğer canlı dişlerle aynı beyazlatma işleminin yapılamayacağıdır. Bu daha sağlıklı ve beyaz dişler için dikkat edilmesi gereken bir konudur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.