Gülüş Tasarımı Ve Diş Uygulamaları

gulus-tasarimi-805x503-1.jpg

Bu uygulamanın amacı diş doktorluğu ve estetik sanatının birlikte uygulanarak yüze özel ve ideal bir gülüşü sağlayabilmektir. Diş estetiği ve buna bağlı olarak uygulanan gülüş tasarımı ise dudakların, dişetinin, dişlerin bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı değerlendirilip detaylı estetik analizlerini kapsayan gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

Uygulamada Dikkat Edilecek Önemli Faktörler Nelerdir?

uygulama         Gülüş estetiğinde önemli olan faktörler dudak seviyesi, diş rengi, dişlerin dizimi, dişlerin boyutları, diş eti seviyesi gülündüğü zaman dudak ile dişlerin uyumu, gülme hattı gibi faktörlerdir. Bu faktörlerin birbiri ile uyum içinde olması gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşımaktadır.

 Uygulama Yöntemi Nedir?

Tasarımlar estetik diş hekimliği yöntemleri ile yapılmaktadır. Yani bu porselen lamineler, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalar olabilir. Bununla beraber diş beyazlatma ile beraber bonding sistemleri ya da hepsinin birleşimi şeklinde olabilir. Burada önemli olan doktor ile hastanın birlikte görüşüp neye ihtiyacı olduğunu bulmak ve ortak kararlar almaktır.

 Tasarım Uygulaması Nasıldır?

Son zamanlarda ortaya çıkan farklı bir teknik de gülüş tasarımı için prova yapma yöntemidir. Bu teknik ile doktor ile hasta beraber ağızda bazı özel mumlarla dişleri ve diş etlerini göstererek, dişleri birebir ağızda hissederek gülüş tasarımı oluşturmak mümkün hale gelmiştir. Ağızda estetik dişi ve gülüşü prova etmenin güzel yolu özel mumlar kullanmaktır. Kompozit denilen malzeme ile ağızda dişe birebir malzeme ekleyerek yapmaktır.

 Farklı Unsurların Değerlendirilmesi

kaliteli-gulusBunlardan ilki yüzün şekli, kişinin yaşı, cinsiyeti, sosyal konumu, saçlarının boyu gibi pek çok karakteristik bir araya gelmektedir. Bu karakteristik özellikler kişinin yüzüne uygun dişi bulmak adına önemlidir. Aynı zamanda kişinin isteği ile dileği de önemlidir. Kişinin isteklerini göz ardı etmemek gerekir. Burada önemli olan bir diğer unsur da doktorun tecrübesidir.

Tüm estetik uygulamalarda amaç kişiye yakışanı ve doğru olanı bulmak olmalıdır. Gülerken dişlerin görüntüsü kadar dişetlerinin seviyesi ve dudak ile simetrik görünmeleri de bir o kadar önemlidir. Kişi estetik gülüşü ile daha canlı ve daha çekici bir görüntüye sahip olabilmektedir. Daha sağlıklı ve sorunsuz, ışıl ışıl dişlere kavuşmak mümkün olabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.