Diş Eti Estetiği Nedir?

dis-eti-805x503-1.jpg

Dişler ile dişleri saran diş etleri arasındaki uygun geçiş bazı durumlarda diş eti büyümelerine, diş eti çekilmelerine sebep olmakta ya da düzensiz diş etleri sebebiyle bozulmakta ve durumda zamanla tedaviyi olumsuz yönde etkilemektedir. Estetik görüntü bozulunca estetiğin tekrar sağlanabilmesi adına büyümüş diş etlerinin diş formuna uygun olması ya da veya çekilmiş diş etlerinin tekrar diş çevresinde biçimlendirilmesini sağlayacak müdahalelere gereksinim duyulmaktadır.

 Gülme ve Gülümseme Arasındaki Farkı Ortaya Çıkarır

  Bu tür estetiklere pembe estetik de denilmektedir. Estetiğin sağlanması için büyümüş ya da çekilmiş olan diş eti sorunlarına göre değişik tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Bu estetik yöntemi diş eti seviyesini olması gereken duruma ulaştıran müdahalelerdir. Kişiler gülerken veya konuşurken fazlaca gözüken diş etleri, kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilediği için diş eti estetiği en çok tercih edilen operasyonlardan birisidir. Gumy smile olarak bilinen ve gülme, gülümseme sırasında diş etinin çok fazla olarak ortaya çıkıp göründüğü durumlar gülüş tasarımı yapılarak ortadan kaldırılmaktadır.

 Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Acısız, ağrısız ve kanamasız olarak yapılan diş eti estetiği ile dişetleri olması gereken duruma ve boyutuna gelmektedir. Uygulanan lazer tedavisi ile hastaya hızlı ve kesin çözümler sunulmaktadır. Diş etlerinde düzensizlik ya da büyümeler mevcut ise diş etinin kesilip uzaklaştırılmasına yönelik işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemlere rezektif denilmektedir. Diş etinin kesilmesi işlemi gingivektomi, diş etinin düzeltilmesi işlemi ise gingivoplastidir. Bazı zamanlarda daha ileri durumlarda diş çevresindeki kemiğin diş etleriyle birlikte şekillendirilmesi ihtiyaç içerisine girmektedir. Böyle durumlarda flep denilen diş eti operasyonunun uygulanması gerekmektedir. Diş eti çekilmesi sebebiyle oluşan pembe estetik problemleri ise rejenerasyon yani yeni doku oluşumu ve tamir işlemleri ile giderilebilmektedir.

 Kapsamlı Bir Muayene Şarttır

dis-muayenePembe estetik işlemine karar verebilmek için hastaların hangi işlem için daha uygun olduğunu saptamak adına kapsamlı bir muayene yapmak şarttır. Uzman tarafından yapılan iyi bir diş eti estetiği ile güzel bir görünümün tekrar kazanılması ile diş çevresindeki diş etinin doğal formunu kazanması sağlanmaktadır. Bu durum da ilerleyen zaman içinde diş ve diş etlerinin uzun süre sağlıklı kalmasına imkan sağlamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.