Hamilelikte Diş Tedavileri Ve Çözümleri

hamilelikte-dis-tedavi.jpeg

Hamilelik kadınların hayatındaki belki de en önemli dönemdir. Bu dönemde bütün vücut da olduğu gibi ağız içi dokular ve dişlerde de oldukça önemli değişimler görülmektedir.

Bebeğin anne karnında oluşmasıyla beraber vücudun hormon ve mineral dengesi büyük ölçüde değişime uğramaktadır.

HAMİLELİKTE DİŞLERİMDE NE GİBİ PROBLEMLER OLUŞABİLİR?

hamilelikte-disBebeğin anne karnında beslenmesi tamamen annenin vücudundan direk olarak gerçekleşmektedir. Bebek gelişmesi için ihtiyacı olan bütün besin öğelerini anneden kan yoluyla almaktadır.

Dişler açısından problem oluşturabilecek en önemli mineral KALSİYUMDUR.

Dişler ve İskelet sistemi vücudumuzda kalsiyum deposu olarak görev yapmaktadır.

Kalsiyum dişlere sağlamlık veren dişlerin direncini arttıran çürük ve asit ataklarına karşı bir koruyucu kalkan oluşturan en önemli minerallerden biridir.

Kalsiyum eksikliği başladığında ağızda başlangıç çürükleri artar ve mevcut çürükler hızlı bir şekilde ilerleme eğilimindedir.

KALSİYUM EKSİKLİĞİNİ GİDERMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİM?hamilelik-kalsiyum

Vücudun kalsiyum ihtiyacını belenmenizi düzenleyerek doğal yollardan gidermeye çalışabilirsiniz. Kalsiyum içeriği yoğun (süt,peynir,yoğurt vb) olan gıdaları diyetinize ekleyebilir uygun görmesi halinde doktorunuzun önereceği şekilde KALSİYUM TABLETLERİ alabilirsiniz.

KALSİYUM TAKVİYESİ ALARAK DİŞLERİMDEKİ PROBLEMLERİ ÖNLEYEBİLİR MİYİM?

kalsiyum-takviyesiBebeğin anneden ne ölçüde kalsiyum aldığını ölçmek her zaman mümkün olmayabilir. Beslenme yoluyla kalsiyum almak elbette ki fazlasıyla fayda sağlayacaktır. Ancak dişlerde oluşmuş bir çürüğün kalsiyum takviyesiyle ilerlemesinin durması veya gerileyip yok olması maalesef mümkün değildir.

Diş sağlığınızın gebelik döneminde de optimum seviyede korunabilmesi için 6 aylık rutin diş hekimi kontrollerinizi hamilelik döneminde de aksatmamanız çok önemlidir.

HAMİLEYKEN DİŞ HEKİMİNE GİDEBİLİR MİYİM? TEDAVİ OLABİLİR MİYİM? GEBELİĞİMİ OLUMSUZ ETKİLEYEN BİR DURUM OLUŞMAZ MI?hamile-dis

Hamilelik dönemindeki diş tedavi prosedürlerine geçmeden önce yapılması gereken en önemli şey; planlanmış bir hamilelik öncesinde diş hekiminize gidip ağız içi ve radyolojik olarak detaylı tetkiklerinizi yaptırıp, mevcut veya oluşabilecek bütün ağız, diş problemlerinizin belirlenip tedavi edilmesi olacaktır.

Böylelikle gebelik süresince beklenmedik ve sizi yoracak bir problemle karşılaşmamış olursunuz.

Hamilelik öncesinde gerekli tedavilerini yaptıran kişilerde dahi bazen hamileliğin seyrine bağlı olarak ağız ve diş problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda da panik olmadan diş hekiminize başvurmanız gerekir. Çünkü diş hekiminizin kadın doğum doktorunuzdan alacağı bilgiler doğrultusunda gebelik süresi içerisinde probleminizi çözüp tedavinizi gerçekleştirebilir.

Özellikle gebeliğin seyrinde normal dışı bir durum söz konusu değil ise ikinci trimestır dediğimiz(4-5-6 aylarda) gebelerin tedavileri yapılabilmektedir.

Bu tedaviler uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bunlar; Tedavi öncesi kadın doğum uzmanıyla gebeliğin seyri hakkında bilgi edinmek.

Hamile hastalarda kullanılacak lokal anestezik ilacı doğru seçmek.

Radyolojik tetkik gerektiren tedavi unsurlarından uzak durup röntgen yerine daha farklı cihazlar kullanmak. (Radyasyonun anne karnındaki bebeğe zararlarının önüne geçmek adına)

İleri cerrahi gerektiren tedavi seçeneklerinden uzak durup, bu tedavileri hastanın ağrısı geçirilip gebelik sonrasına bırakmak.

Tedavi esnasında seans sürelerini anne adayını yormayacak şekilde belirleyip, tedavi planını ona göre yapmaktır.

Bütün bu unsurlara dikkat edilecek olursa tıbbi açıdan gebe bireylerin tedavisinin normal bireylerden bir farkı yoktur.

GEBELİKTE DİŞ ÇÜRÜKLERİ DIŞINDA BAŞKA HANGİ PROBLEMLERLE KARŞILAŞABİLİRİM?

hamilelik-dis-curukGebelik döneminde hamile bireylerde sıkça görülen bir diğer problem ise HAMİLELİK GİNGİVİTİSİ dir. (hamilelik dişeti iltihabı)

Hormanal dengenin değişmesine bağlı olarak dişetinde gözle görülen farklılıklar oluşmaya başlar. Dişetleri kızarık ve normalden daha şiş hale gelir. Hasta yoğun bir şekilde fırçalama esnasında ve hatta durup dururken diş etlerinde kanamadan şikayetçidir. Bu durum hamileliğin ilerleyen evrelerinde geri dönüşü olmaya diş eti ve kemik kayıplarına, çürüklere ve yoğun ağız kokusuna neden olabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİŞ ETİ PROBLEMLERİNİN NASIL ÖNÜNE GEÇEBİLİRİM?

Hamilelik döneminde oluşan dişeti problemleri için rutin diş hekimi kontrollerinizi sıkılaştırabilir ve diş taşı temizliğini, dişetlerini rahatlatması ve sizin ulaşıp rahat temizleyemeyeceğiniz bölgelerin temizlenmesi adına 3 ayda bir yaptırabilirsiniz.

Bu tedaviler kesinlikle size ve bebeğinize bir zarar vermeyecektir. Hamilelik döneminde rutin diş bakımınıza artı olarak diş ipi kullanımına başlamanız ve hekiminizin size tavsiye edeceği şekilde günlük bakımınızı arttırmanız gerekebilir.

Sağlığın ağızda başladığı unutulmayıp anne karnındaki bebeğin sağlığının anne karnında geçirdiği dönemdeki sağlığı ve konforuyla doğrudan alakalı olduğu bilinmelidir.

Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığınızı korurken bebeğinizin genel sağlığına da büyük bir yardımda bulunmuş olacaksınızdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Hakkımızda


Sağlığınıza ve gülüşünüze önem veren ilgili diş hekimliği dallarında uzman hekimlerimiz, rahat ve konforlu bir şekilde tedavi hizmeti sağlamaktayız.
Abone Ol


Dentistiklal kliniğinin tüm haberlerinden haberdar olmak kaydolun.Design by birsekiz 2020. All rights reserved.